13- پلی وینیل کلراید نرم (PVC-Polyvinyl chloride)

معرفی مواد می 23, 2019 ژوئن 12, 2019


Polyvinyl chloride) PVC)

مشخصات پی وی سی نرم

عنوان مشخصات توضیحات
نام های تجاری وستولیت، هوستالیت و کرویک
فرم و رنگ طبیعی پی وی سی نرم ابتدا ماده سختی است که بر حسب نرمی مورد لزوم تا 40 درصد مواد شیمیایی نرم کننده مخلوط دارد به اضافه مواد شیمیایی دیگر، به منظور ایجاد انواع خواص مورد نیاز جهت تهیه اجناس شفاف، مات یا الوان. شفاف ترین مواد پلاستیک
خواص عمومی بسیار نرم (شبیه لاستیک) که برای تولید ظروف و لوازم منزل صلاحیت بهداشنی ندارد. مقاومت در برابر حرارت: تا حدود 60 درجه سانتیگراد
خواص شیمیایی مقاومت در مقابل اسیدها، بازهای رقیق، روغن و چربی. عدم مقاومت در مقابل الکل، استر، کتون و اتر. ادامه احتراق پس تز کنار کشیدن شعله آتش (به تناسب کیفیت اختلاط) با شعله روشن کننده و بوی جوهر نمک تند.
موارد مصرف کفش های راحتی منزل، واشرهای مختلف جهت آب بندی و ...
شیرینکیج قالب:

در طراحی قالب، 1.5 الی 3 درصد جهت حالت انقباضی محاسبه و به ابعاد قالب افزوده می شود.

 

پلی کلورایدها (پی وی سی)

پلی وینیل کلراید (پی وی سی) یکی از قدیمی ترین مواد پلاستیک و در عین حال ارزان ترین آن ها به شمار می رود. به علت استحکام و ارزانی تا کنون از شهرت و رواج آن کاسته نشده است. مقاومت کامل آن در مقابل اسیدها و بازها سبب گردید که برای تهیه انواع لوازم لابراتوارهای شیمیایی به کار رود.

پی وی سی از ماده اولیه وینیل کلراید تولید می شود. مونومر وینیل کلراید را پس از تهیه، پلیمریزه می کنند تا (پلی وینیل کلراید یا پی وی سی) به صورت پودری سفید رنگ به دست آید.

اختلاط پی وی سی

پودر پی وی سی به صورت خالص قابل مصرف نمی باشد و با مخلوط کردن مواد شیمیایی دیگر خواص مختلفی به آن می دهند تا مقاومت حرارتی،شیمیایی، الکتریکی یا مکانیکی آن بر حسب خواص آن مواد تغییر کند. مثلا برای تهیه روکش کابل یا لوله پلاستیکی و اتصالات آن، پودر پی وی سی با مواد شیمیایی مخصوصی مخلوط و مصرف می شود. برای تولید بطری های شفاف و یا ورق های شفاف شیروانی، پی وی سی در حالت خالص به علت سختی زیاد مناسب نیست ولی می توان با مخلوط کردن مواد به خصوصی از قبیل ثابت کننده ها و مواد نرم کننده به آن حالت نرمی داده برای اینگونه مصارف آماده ساخت. هر چه درصد مواد نرم کننده بیشتر باشد جنس تولید شده نرم تر خواهد شد که حتی می توان انواع شیلنگ ها و لوله های خرطومی را از آن تهیه کرد. 

از پی وی سی نرم در ماشین های کالاندر برای تولید انواع کف پوش های پلاستیکی، کاغذ دیواری پلاستیکی، انواع مشمع و نوعی چرم مصنوعی استفاده می شود.

برای قابل استفاده کردن مواد پی وی سی در ماشین های تزریقی ابتدا باید این پودر را با انواع مواد شیمیایی مناسب جهت ایجاد خواص مورد نیاز مخلوط کرد. و عمل مخلوط کردن معمولا در مخلوط کن های بزرگ دو طبقه انجام می یگرد.

در مخزن های فوقانی پودر پی وی سی ریخته می شود و ضمن گرم شدن مخزن به تدریج مواد شیمیایی دیگر اضافه می شود. پس از زمان معینی که حرارت تا حدود 90 درجه سانتیگراد رسید. مواد از مخزن فوقانی به مخزن پایینی منتقل و پس از سرد شدن تدریجی از مخزن خارج می گردد.

این مواد مخلوط شده در دستگاه اکسترودر به صورت گرانول (دانه) در می آید تا برای ماشین های تزریقی قابل مصرف باشد. 

ملاحظات کاربردی پی وی سی

مهمترین نکته در مورد کار کردن با مواد پی وی سی آن است که فولاد سیلندر و مارپیچ و به طور کلی نقاط تماس با (پی وی سی) گرن باید از نوع ضد اسید باشد تا در مقابل گازهای جوهر نمک (اسید کلریدریک) آسیب نپذیرد به ویژه در ماشین های تزریقی که به علت توقف زیاد مواد در داخل سیلندر امکان آسیب دیدن قطعات ماشین بیشتر است. 

وزن مخصوص پی وی سی 1.38 گرم در سانتی متر مکعب می باشد و تا حدود 60 درجه سانتیگراد حرارت در سختی آن تاثیر و تغییری وارد نمیشود. با بالا رفتن حرارت تا صد درجه حالت نرمی آن به تدریج شروع و در گرمای حدود (160 درجه) کاملا ذوب می شود. در حدود 200 درجه سانتیگراد می سوزد و گاز زیادی تولید می کند.

 

 

 

29 بازدید کل ، 1 امروز

  

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر