بازیافت پلاستیک (Plastic recycling) در ایران

بازیافت پلاستیک آوریل 15, 2019 ژوئن 12, 2019


بازیافت پلاستیک (Plastic recycling) در ایران

صنعت طلای کثیف

بازیافت پلاستیک به صنعت طلای کثیف مشهور است و در مراحل مختلف انجام می شود.

این مقالات که به تدریج در سایت پلاست آفر منتشر خواهند شد، حاصل مطالعه مقالات مختلف در صنعت بازیافت پلاستیک داخل کشور و نوآوری های کارگاه های بازیافت در ایران است. هدف در اینجا صرفا بیان چینش دستگاه های بازیافت پلاستیک است. در مقاله آتی که در سایت قرار می گیرد، سود دهی این کار و نحوه انتخاب دستگاه ها و همچنین درباره نایلون و پت نیز مقالاتی قرار خواهد گرفت.

مراحل بازیافت پلاستیک

این دستگاه ها بسته به بار ضایعات پلاستیک انتخاب می شوند. برخی از ضایعات که تمیز می باشند نیاز به شستشو ندارند. ضایعات شرکتی سایپا را به عنوان نمونه در نظر بگیرید که قطعاتی را باز می کند و نایلون آن را به عنوان ضایعات می فروشد. این ضایعات نایلون هیچ ناخالصی ندارند و مراحل بازیافت این بار ضایعات، با ضایعاتی که مثلا از مغازه ها جمع اوری شده و دارای کثیفی می باشند، متفاوت است.

ساده ترین نوع بازیافت با آسیاب پلاستیک

سبدهای پلاستیکی و مخصوصا سبد میوه یکی از ساده ترین روشهای بازیافت محسوب می شود. این بازیافت صرفا با یک دستگاه آسیاب پلاستیک انجام میشود. سبدها پس از جمع آوری به داخل دستگاه آسیاب سبد ریخته می شوند و پس از خرد شدن و خروج از دستگاه، توسط اپراتور داخل گونی ریخته شده و به عنوان مواد اولیه سبد و دوک مورد استفاده تزریق کاران قرار می گیرد. به کسانی که تجربه ایی در امر بازیافت ندارند توصیه می شود از اسیاب سبد یا بطری شروع کنند. دستگاه اسیاب قادر به اسیاب کردن انواع سبد و پت و نایلون و هر جنس پلیمری می باشد.

چینش دستگاه های بازیافت ضایعات پلاستیک

مراحل عمده بازیافت به قرار زیر می باشد:

  • جمع آوری پلاستیک
  • تفکیک ضایعات
  • آسیاب
  • شناورسازی
  • شستشو
  • خشک سازی

پلاستیک های جمع اوری شده توسط گاراژ ها یا افراد این کار، که دارای ناخالصی هستند، باید ابتدا تفکیک شوند. تفکیک اکثرا برحسب جنس و رنگ انجام می شود. پس از تفکیک به داخل اسیاب ریخته می شوند و پس از اسیاب وارد وان شناور سازی اب میشود. در این وان مواد پلاستیک از اهن های کوچک و سنگ ریزه ها و کلا موادی که زیر اب می روند جدا می شوند و با بازوهای چرخشی مواد پلاستیکی به انتهای اب هدایت می شوند و با ماردون جمع اوری می شود. اگر خط بازیافت پلاستیک اتوماتیک نباشد و به صورت سنتی باشد، پس از وان، گونی قرار می گیرد و بار خروجی از وان به داخل گونی ریخته و یک جا جمع می شود تا یک روز بماند و اب ان تا مقداری کشیده شود و فردا انرا داخل خشک کن می ریزند.

خشک کن طرح سنتی

خشک کن در طرح سنتی به این صورت است که یک اتاقک ۲ در ۶ و یا ۳ در ۴ را در نظر بگیرید. ارتفاع این اتاقک حدودا ۱۲۰ سانتی متر است و سقفش از ورق سوراخ سوراخ (ورق پانچ) می باشد. داخل اتاقک توسط فن و مشعل گاز، هوای گرم در جریان است.مواد اسیاب شده پلاستیکی را روی سقف اتاقک می ریزند که به صورت ورق پانچ هست و از هر ده دقیقه کارگر با پارو یا بیل ، آنرا زیر و رو می کند تا همگی با عبور هوای گرم از داخلشان ،خشک شوند و پس از خشک شدن داخل گونی جمع می کنند.

خشک کن طرح اتوماتیک

اما در خط اتوماتیک بازیافت پلاستیک، پس از انکه ماردون، پلاستیک خرد شده را از روی آب جمع کرد، داخل سانتریفیوژ می ریزد و پس از ابگیری به داخل خشک کن اتوماتیک هدایت می شود.  و به صورت خشک از انتهای خط، داخل گونی ریخته می شود. سانتریفیوژ دستگاهی ست که با سرعت بالا چرخش می کند و مواد را می چرخاند و علاوه بر تمیز کردن مواد، اب آنرا نیز می گیرد.

مطالعه بازار

پیشنهاد می شود پس از تحقیقات کامل درباره بازار، و ملاحظه بودجه، خط اتوماتیک خریداری کنید.خطوط ساده به دلیل ساخت سری و کاهش هزینه ها، قیمت تمام شده بسیار مناسب دارند. چینش و دستگاه های مخلتفی با توجه به نیاز مشتری می توان ارائه کرد مثلا نوار نقاله در ابتدای خط یا ماردون انتقال یا شستشو با اب گرم،که برای کسب اطلاعات بیشتر باید با سازندگان معتبر  تماس حاصل فرمایید و یا از بخش بازیافت پلاستیک و نایلون و خط هات واش پت همین سازندگان دستگاه آلات دیدن فرمایید. در ایران اکثرا به دلیل جمع اوری پلاستیک ها به صورت درهم نیاز به جداسازی می باشد.

دستگاه های جداسازی اتوماتیک

دستگاه های جداسازی اتوماتیک به دلیل قیمت خرید بالا و همچنین هزینه نگهداری بالا توصیه نمی شود. خرید دستگاه جداسازی اتوماتیک با قیمت بسیار بالا به هیچ وجه به صرفه اقتصادی نمی باشد. زیرا با سود همین سرمایه می توان چندین کارگر استخدام کرد که کار جداسازی را انجام دهند.

ملاحظات هزینه تعمیر و نگهداری
از انجایی که تکنولوژی جداسازی جدید و پیچیده است هزینه نگهداری و تعمیر احتمالی آن نیز بالاست.

ارسال نظر

انتخاب مکان برای جستجوی دقیق تر